Botox, zwany inaczej toksyną botulinową, wstrzyknięty w małej dawce w odpowiednią tkankę mięśniową powoduje lekki paraliż mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki na czole i w okolicach oczu dzięki czemu uniemożliwia kurczenie się tych mięśni i tym samym przeciwdziała marszczeniu się i fałdowaniu skóry. Jedną z cech Botoxu jest fakt, że działa on jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W wyniku zabiegu przy użyciu Botoxu wyraz twarzy nie ulega zmianie przy jednoczesnym zaniku zmarszczek.
Botox jest wstrzykiwany przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę. Ból związany z zabiegiem jest minimalny i z tego też względu zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a więc bezpośrednio po nim pacjent może podjąć zwykłą aktywność życiową. Zabieg trwa około 15 minut i jego czasochłonność zależy od liczby usuwanych zmarszczek. Botox zaczyna działać po upływie 2 do 3 dni po zabiegu, a pełny jego efekt jest widoczny po upływie kilku dni od zabiegu.
Terapia przeciw zmarszczkowa przy użyciu, Botoxu stosowana jest w przypadkach konieczności likwidowania zmarszczek między brwiami, poziomych linii czołowych, „kurzych łapek” lub „linii śmiechu między oczami”, opadających kącików ust. Jest to metoda szeroko stosowana na świecie. Uzyskany w wyniku zabiegu efekt utrzymuje się około 6-8 miesięcy w zależności od cech osobniczych pacjenta i po upływie tego czasu stopniowo zanika gdyż porażenie mięśni ustępuje. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany.
Każde powtórzone wstrzyknięcie Botoxu wydłuża czas utrzymywania się efektów i tym samym kolejne zabiegi mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu bez zmniejszenia skuteczności terapii.
Skutki uboczne. Do najczęściej niepożądanych skutków należy zaliczyć tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Czasami Botox może oddziaływać na sąsiadujące mięśnie i powodować przemijające osłabienie ich pracy. Wyjątkowo może dojść do niewielkiego lecz odwracalnego objawu opadania powieki i brwi, trwającego przez okres 1 do 2 tygodni. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy. Zalecenia. Po zabiegu pacjent przez 5 godzin nie powinien się schylać i kłaść oraz przez tydzień po zabiegu korzystać z sauny lub basenu.
KWAS HIALURONOWY (SURGIDERM, ESTHELIS, RESTYLANE)
Jest to preparat, który kształtuje powierzchnię skóry wykorzystując zawartą w nich tę samą naturalną substancję, która znajduje się w naszym organiźmie kwas hialuronowy. Wiąże on wodę w skórze podnosząc jej powierzchnię poprzez wypełnienie objętości tkanki, co nadaje jej na nowo jędrność.
Kwas hialuronowy idealnie wypełnia fałdy nosowo – wargowe, zmarszczki dookoła ust, zmarszczki na policzkach, koryguje opadające kąciki ust. Kwas hialuronowy powoduje, że skóra odzyskuje sprężystość, znikają zmarszczki i twarz odzyskuje młody wygląd.
Zabieg polega na wstrzykiwaniu maleńkich porcji żelu w skórę przy pomocy bardzo cienkiej igły. Zabieg trwa około 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie, przebarwienie. Objawy ustępują po 2 – 4 dniach. Efekt zabiegu utrzymuje się około roku.